Λεωφορεία Δήμου Κερατσινίου και Μετρό στο Κερατσίνι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Λεωφορεία Δήμου Κερατσινίου και Μετρό στο Κερατσίνι

Δημοσίευση  thanos32 Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 12:55 pm

Θα ήθελα να αναφερθώ συγκεκριμένα στο ασυναγώνιστο και απάλευτο 820!!!!Δεν είναι δυνατόν κατά την γνώμη μου στην Ελλάδα του 2010 να κυκλοφορεί στους δρόμους μια τέτοια συγκοινωνία!!!!Όσοι έχουν την ατυχία να την χρησιμοποιούν με καταλαβαίνουν πιστεύω!!!Περιμένεις 20-25 λεπτά στη στάση ένα λεωφορείο το οποίο είναι παντα γεμάτο τις πρωινές ώρες,κουνάει λες και βρίσκεσαι στο πέλαγο με 8 μποφόρ και πολλές φορές καθυστερεί τόσο που αναγκάζεσαι να φτάσεις αλλιώς στον προορισμό σου!!!!Και επείδη όλη η Αττική εκτός απο την "καταραμένη" Δ.Αττική(Νίκαια,Κερατσίνι,Κορυδαλλός,Πέραμα κ.α.)έχει την ευχέρεια να χρησιμοποιεί το μετρό θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για το πως μπορεί να επιλυθεί αυτο το πρόβλημα!!!Μια εμφανής θα ήταν να χρησιμοποιούμε αυτοκίνητο,όμως αυτό αντίκειται και στην διαφύλαξη του περιβάλλοντος και θα δημιουργήσουμε και περισσότερο κυκλοφοριακό(θα μου πείτε πόσο ακόμα))!!!!Σας ευχαριστώ!!!
thanos32

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2010
Τόπος : Κερατσίνι

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Λεωφορεία Δήμου Κερατσινίου και Μετρό στο Κερατσίνι

Δημοσίευση  babisman Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 1:12 pm

Και να φανταστείς ότι είναι γραμμή που συνδέει το Κερατσίνι με το μετρό, το οποίο μετρό το επέκτειναν προς τη Γλυφάδα για 5000 κατοίκους ενώ για τους 70000+ κατοίκους του Κερατσινίου τίποτα.
babisman

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 04/01/2010

Δημοσίευση  thanos32 Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 1:29 pm

λένε πως θα γίνει μετρό το 2012 αλλά κάτω στα μανιάτικα!!!!μέχρι τότε βέβαια ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι!!!!
thanos32

Δημοσίευση  manthos19 Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 2:38 pm

Παιδιά αυτο για το μετρό είναι πολύ μεγάλη μούφα!Για να πάει το μετρό Μανιάτικα πρέπει πρώτα να φτιαχτούν οι σταθμοί μετρό στο Χαιδάρι κτλ που φέτος ξεκίνησαν!Έχει ακουστεί ότι η Ιερά Οδός στο ύψος του Χάιδαρίου θα είναι κλειστή για περίπου ενάμιση χρόνο ακόμα..Λέτε να προλάβουν να φτάσουν στον Πειραιά πετώντας?χαχααχ.Καλό 2015 και βλέπουμε...
manthos19

Αριθμός μηνυμάτων : 21

as min trefoume autapates

Δημοσίευση  sxfngr Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 4:00 pm

etuxe logo sxolis k eida tis prwtarxikes k proxeires maketes,se psifiako stadio panta,gia ta pi8ana metro edw sto keratsini alla k ston eurutero xwro tou peiraia.
sto keratsini loipon skeftontan stis 2 plateies twn tampouriwn.gia maniatika den iparxei periptwsi gia ton mono logo tou oti anikoun ston peiraia k mono...Episis na pw oti akoma den exoun ginei, episimes toulaxiston, edafomixanikes meletes,kamia.
Auto simainei oti 8a argisei polu na ginei to metro sts perioxes mas edw genika.
Ena akoma provlima einai oi antidraseis twn katoikwn,nai twn katoikwn kala akousate,k 8a eksigisw me ena px gia na katalavete ti ennow.Ston dimo korudalou prota8ike i plateia eleu8erias gia sta8mo metro k antedrasan eksala oi magazatores ton kafeteriwn k sisomi i biomixania tis nuxtas k tis diaskedaseis.Ta idia provlimata iparxei periptwsei na antimetopisoume k edw sto keratsini,opote fantasteite poso 8a argisei an lavoume ola auta up opsin mas k an skeftoume k posa provlimata akoma 8a prokipsoun pou den mporoume na t akseroume..
sxfngr

Αριθμός μηνυμάτων : 10

Δημοσίευση  babisman Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 4:02 pm

Απαράδεκτο! 10 συντεχνίες και 10 βιομήχανοι καθορίζουν τι θα γίνει σε αυτή τη χώρα?
babisman

Δημοσίευση  thanos32 Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 4:07 pm

δυστυχως ετσι γινεται!!!!αλλα το θεμα ειναι τι μπορει να γινει με την συγκοινωνια!!!οποιος θελει να παει στον πειραια εχει 5 λεωφορεια!!!εμεις που θελουμε να φτασουμε στο αιγαλεω εχουμε 1!!!!ελεος δηλαδη!!!!
thanos32

Δημοσίευση  babisman Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 4:14 pm

thanos32 έγραψε:δυστυχως ετσι γινεται!!!!αλλα το θεμα ειναι τι μπορει να γινει με την συγκοινωνια!!!οποιος θελει να παει στον πειραια εχει 5 λεωφορεια!!!εμεις που θελουμε να φτασουμε στο αιγαλεω εχουμε 1!!!!ελεος δηλαδη!!!!

Από ότι έχω καταλάβει δεν νοιάζονται πολύ για να κάνουν καλό σχεδιασμό, γενικότερα δεν νοιάζονται για το τι θα γίνει εδώ στα λεγόμενα δυτικά προάστια. Το ειρωνικό είναι ότι εκεί που φτιάχνουν τις συγκοινωνίες άψογες... είναι εκεί που δεν χρειάζονται συγκοινωνίες επειδή έχουν ακριβά αυτοκίνητα!!! bounce

Όλα είναι θέμα δημόσιων σχέσεων και επηρροών, ο βιομήχανος και ο επίχειρηματίας μπορεί να επηρεάσει τους εργαζομενούς του να ψηφίσουν, οπότε ξέρουν ποιους βολεύουν!
Το θέμα είναι να συζητάμε και να οργανώνουμε δράσεις όλοι μαζί στοχευμένα για αυτα τα ζητήματα!
Και δεν πρόκειται για τοπικισμό, πρόκειται για δικαιοσύνη!
babisman

κ ομως ναι!

Δημοσίευση  sxfngr Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 4:22 pm

Επειδη εργα υποδομης σπουδαζω κ θελωντας κ μη με αυτη τη ν μαφια θα ασχολουμε,εχω να σου πω οτι δεν εχουν γινει εργα που κ δεν εχουν φτιαχτει υποδομες που ειναι αναγκαιες στη χωρα,που τοσα χρονια χωρις αυτα χανονται ζωες,μονο κ μονο για να μην χαλασει το κρατος τις σχεσεις του με τις εταιρειες που διεκδικουν το εργο,κ επειδη καμια εταιρεια δεν κανει πισω το εργο δεν γινετε!!!!!Τι ωραια νοοτροπια που εχουμε ε?Κ μην νομιζετε οτι φταινε μονο το κρατος κ οι μηχανισμοι του ή οι μεγαλοεταιρειες...γιατι σε πολλα εργα στην περιφερεια οι οι εργολαβοι κ οι εταιρειες ειναι ντοπιοι κ υποτιθεται οτι αγαπανε τον τοπο τους κ το καλο των συνανθρωπων.Οποτε τι να λεμε τωρα....
sxfngr

ας πω για το 820

Δημοσίευση  sxfngr Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 5:01 pm

Το συγκεκριμενο δρομολογιο (820) το εκανα 3 χρονια ανελλειπως καθως πηγαινα σχολειο στο κρατικο νικαιας,στον πλατωνα για προπονηση κλπ κλπ,κ εχω να 8υμαμαι τα χειροτερα!!!
1)ο θορυβος που κανει το γαμημενο οταν σταματαει,σε φαναρια στασεις κλπ,είναι ικανος να σε βαλει στο τρελαδικο!!!
2)τη χωρητικοτητα του επισης θα την ζηλευε κ κτελ!!!!αυτο δεν κανει ουτε για χωριο,οχι για το κερατσινι!
3)η τακτικοτητα των δρομολογιων του ειναι κατι παραπανω απο εκνευριστικη...
Να σημειωσω καπου εδω κ την τελευταια μου εμπειρια απο το 820.Εγω εδω κ 2 χρονια,αλλωτε νομιμα αλλωτε οχι,εχω δικο μου οχημα οποτε κ δεν χρειαζεται να χρησιμοποιω μ.μ.μ. αρα ουτε κ λεωφορειακ κ κατ 'επεκταση ουτε το 820.Ολα αρχισαν οταν λοιπον μια μερα που ηταν στο συνεργειο το μιχανακι μου πηγα στη σχολη με ενα γνωστο.Ο γνωστος δεν μποοθσε να με φερει κ εστι πηρα την συγκοινωνια.Πηρα απο το ΤΕΙ ενα λεωφορειο,με πηγε στο μετρο του αιγαλαιω κ απο κει πηγα στην σταση του 820 κ το περιμενα..λοιπον,δεν θα σας πω ποση ωρα εκανε να ερθει,θα σας πω οτι πηρα τηλ 2 φορες την αδερφη μου κ την εβριζα γιατι ημουν σιγουρος οτι με εχει στειλει σε λαθος σταση γαι να κανει πλακα...
μια κυρια που ηταν πισω μου,κατα την διαρκεια των μπινελικιων του δευτερου τηλεφωνου μου ειπε με χαμογελο πως αυτη ηταν η σταση κ πως αργει παντα...
sxfngr

Δημοσίευση  babisman Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 5:04 pm

sxfngr έγραψε:Το συγκεκριμενο δρομολογιο (820) το εκανα 3 χρονια ανελλειπως καθως πηγαινα σχολειο στο κρατικο νικαιας,στον πλατωνα για προπονηση κλπ κλπ,κ εχω να 8υμαμαι τα χειροτερα!!!
1)ο θορυβος που κανει το γαμημενο οταν σταματαει,σε φαναρια στασεις κλπ,είναι ικανος να σε βαλει στο τρελαδικο!!!
2)τη χωρητικοτητα του επισης θα την ζηλευε κ κτελ!!!!αυτο δεν κανει ουτε για χωριο,οχι για το κερατσινι!
3)η τακτικοτητα των δρομολογιων του ειναι κατι παραπανω απο εκνευριστικη...
Να σημειωσω καπου εδω κ την τελευταια μου εμπειρια απο το 820.Εγω εδω κ 2 χρονια,αλλωτε νομιμα αλλωτε οχι,εχω δικο μου οχημα οποτε κ δεν χρειαζεται να χρησιμοποιω μ.μ.μ. αρα ουτε κ λεωφορειακ κ κατ 'επεκταση ουτε το 820.Ολα αρχισαν οταν λοιπον μια μερα που ηταν στο συνεργειο το μιχανακι μου πηγα στη σχολη με ενα γνωστο.Ο γνωστος δεν μποοθσε να με φερει κ εστι πηρα την συγκοινωνια.Πηρα απο το ΤΕΙ ενα λεωφορειο,με πηγε στο μετρο του αιγαλαιω κ απο κει πηγα στην σταση του 820 κ το περιμενα..λοιπον,δεν θα σας πω ποση ωρα εκανε να ερθει,θα σας πω οτι πηρα τηλ 2 φορες την αδερφη μου κ την εβριζα γιατι ημουν σιγουρος οτι με εχει στειλει σε λαθος σταση γαι να κανει πλακα...
μια κυρια που ηταν πισω μου,κατα την διαρκεια των μπινελικιων του δευτερου τηλεφωνου μου ειπε με χαμογελο πως αυτη ηταν η σταση κ πως αργει παντα...
Κάποιος φίλος μας (Α.Δ) το έλεγε λεωφορείο φάντασμα... Twisted Evil
babisman

Δημοσίευση  thanos32 Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 5:12 pm

και να προσθεσω πως η μητερα μου μου εχει αναφερει περιπτωση ατομου που τηλεφωνησε στο δημαρχειο για να κανει τα παραπονα του και η απαντηση που πηρε ειναι πως εμεις δεν εχουμε καμμια σχεση με αυτο το ζητημα και ειναι ζητημα της εθελ!!!
thanos32

Δημοσίευση  babisman Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 5:32 pm

thanos32 έγραψε:και να προσθεσω πως η μητερα μου μου εχει αναφερει περιπτωση ατομου που τηλεφωνησε στο δημαρχειο για να κανει τα παραπονα του και η απαντηση που πηρε ειναι πως εμεις δεν εχουμε καμμια σχεση με αυτο το ζητημα και ειναι ζητημα της εθελ!!!

Εν μέρει έχει δίκιο... αλλά επιτρέπεται να παίρνεις τηλέφωνο στον επίσημο φορέα του δήμου... δηλαδή τον ίδιο τον δήμο!!
και να μην ενδιαφέρονται για το προβλήματα του δήμου? Δηλαδή θέλουν να μας πούνε ότι ο δήμος δεν έχει εκπροσώπους στα συμβούλια για τον σχεδιασμό των γραμμών?
Υποκρισία!!
babisman

Δημοσίευση  marel Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 6:19 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΠΑΜΠΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ
marel

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Τόπος : tampouria

Δημοσίευση  babisman Την / Το Σαβ Ιαν 23, 2010 1:08 pm

Κάτι άλλο που θα ήθελα να τονίσω είναι το ΜΕΓΕΘΟΣ του 820! Εξυπηρετεί μεγάλο αριθμό επιβατών ακόμα και για κανονικό λεωφορείο. Νομίζω πως δεν έχουν πιο μεγάλο επειδή δεν χωράει σε κάτι στροφές στο Δημαρχείο κοντά! Αλλά μπορούν να αλλάξουν λίγο την διαδρομή και να βάλουν ένα κανονικό λεωφορείο! Στο ΜΕΤΡΟ πάει, δεν πάει σε κανένα χωριό!
babisman

Δημοσίευση  neolaios Την / Το Τρι Φεβ 23, 2010 4:58 pm

το 820 το χρησιμοποιω καθε πρωι εδω και 6 μηνες για να πηγανω στην σχολη μου.ειναι πραγματικα παιδια ενα βασανιστηριο...

a)ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος ενω το χρεισιμοπουν καθε μερα παρα πολλοι για να παμε στις δουλειες τους
b)περιμενεις σχεδον καθε φορα περιπου ενα 20 λεπτο εως και 35 λεπτα
c)ειναι παναρχαια λεωφορεια,κακοδιατηρημενα(τριζουν ολοκληρα)
d)ειναι πολυ μικρος ο αριθμος τους...θα επρεπε να ειναι τοσα τα λεωφορεια ετσι ωστε να εξυπηρετουντε οι πολιτες.

και επισης κατι αλλο το οποιο ειναι ενα σοβαρο θεμα και εχει και αμεση σχεση με το 820 ειναι οτι εδω και κατι μηνες παιδια...μπαινουν 2 τυπαδες στο 820 οι οποιοι κλεβουν τον κοσμο...μπαινουν εσκεμμενα στο 820 επειδη ειναι φουλ στον κοσμο και ετσι κανουν την δουλεια τους πιο ευκολα.εγω προσωπικα ειχα κανει σκηνικο μεσα στο λεωφορειο γιατι ''εσωσα'' μια κυρια πανω που ειχε βαλει το χερι του στην τσαντα της.εκεινος ανενοχλητος κατεβηκε και εφυγε...αλλα τον εχω ξαναδει...

Λοιπον εγω θα προτεινα να μαζευτουμε και να παμε να απαιτησουμε λιγο πιο ανθρωπινα μεσα συγκοινωνιας και στον δημο και στην εθελ.ειναι ανεπιτρεπτο να συμβαινει κατι τετοιο δλδ ζωα ειμαστε???να παταμε ο ενας πανω στον αλλο???
neolaios

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2010
Τόπος : κερατσινι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης