Ποδηλατα ΠΑΝΤΟΥΥ!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ποδηλατα ΠΑΝΤΟΥΥ!!

Δημοσίευση  κάκια Την / Το Τρι Ιαν 05, 2010 7:10 pm

Δυστυχώς όσοι ζούμε σε πόλεις -ειδικά στην Αθήνα- είμαστε αρκετά εξοικιωμένοι με τη λεξη ΚΙΝΗΣΗ.. Ξερετε μιλω για εκείνες τις στιγμές που ολοι
αρνούντε πεισματικα να πάρουν Μ.Μ.Μ. για να εχουν την ''ανεσή'' τους ενω την ίδια στιγμή καταστρέφουν τους ιδιους τους τους εαυτούς : στρες, ηχορυπανση, μολυνση, κ.α. Μια εναλλακτική κυκλοφοριακή λυση ειναι το ποδήλατο! Τα ποδήλατα που χρησιμοποιούνται σε όλο τον κόσμο είναι 800 εκατομμύρια περίπου, δηλαδή σχεδόν διπλάσια από τα αυτοκίνητα! Όπου το ποδήλατο έχει μια ισχυρή παρουσία, δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στη διάδοσή του. Παραθέτω μερικούς λόγους προτιμισης του!!!

• Δεν ρυπαίνει.

• Είναι υγιεινό, γιατί με έμμεσο τρόπο επιβάλλει τη φυσική άσκηση στον αναβάτη.

• Είναι το μέσο με το χαμηλότερο κόστος: έρευνες στην Ολλανδία έδειξαν ότι η εξοικονόμηση πόρων από την ενεργό χρήση του ποδηλάτου υπολογίζεται σε περίπου 2,1 δις Ευρώ το χρόνο. Αυτός ο υπολογισμός έγινε μόνο σε σχέση με τη χρησιμοποίηση του ποδηλάτου ως μέσου μεταφοράς σε αντικατάσταση των δημόσιων μέσων, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο περιορισμός του γενικότερου κόστους της μετακίνησης με μηχανοκίνητα μέσα.

• Έχει μικρές απαιτήσεις για πολύτιμο αστικό χώρο, μια και δεν απαιτεί υποδομές ενώ ακόμα και στην περίπτωση των ποδηλατοδρόμων η εξυπηρέτηση του κοινού είναι μεγαλύτερη. Ένας ποδηλατόδρομος μονής κατεύθυνσης πλάτους 2 μέτρων εξυπηρετεί 5.200 ποδήλατα την ώρα ενώ ένας αυτοκινητόδρομος πλάτους 4 μέτρων μέχρι 2.500 το πολύ αυτοκίνητα την ώρα. Επιπλέον, η μετακίνηση με ποδήλατο απαιτεί 5 φορές λιγότερο χώρο.

• Είναι το πιο γρήγορο μέσο στην πόλη, γι’ αυτό και αρκετές εταιρείες ταχυμεταφοράς το χρησιμοποιούν σε πόλεις σαν τη Ν. Υόρκη, την Κολωνία, το Λονδίνο ή τα Σκόπια. Μετρήσεις έχουν δείξει ότι αν οι μετακινήσεις μέχρι 5 χιλιόμετρα μέσα στις πόλεις γίνονταν με ποδήλατο ή με τα πόδια, η κυκλοφορία θα μειωνόταν περίπου στο μισό.

•Τελευταίο και καλύτερο.....Μας κάνει να αισθανόμαστε παιδιά!!!!

Ας γίνουμε λοιπον όλοι παιδιαααά!!! bounce Τι λέτε????
κάκια

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2010

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ποδηλατα ΠΑΝΤΟΥΥ!!

Δημοσίευση  gbri Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 1:14 pm

Έχεις δίκιο που λες ότι πρέπει να υπάρχουν ποδηλατόδρομοι, προκειμένου να μειωθεί η ρύπανση! Το θέμα είναι ότι με την σημερινή δημοτική αρχή στο Κερατσίνι, αλλά και τις προηγούμενες, το να προτείνουν τη δημιουργία ποδηλατόδρομων και με συγκεκριμένο σχεδιασμό, είναι σαν να τους λες να βρουν τρόπο να κατοικήσουμε στο φεγγάρι!!!
Χρειάζεται σοβαρότητα και όραμα υλοποιήσιμο, λαμβάνοντας πάντα υπ' όψιν και τις εκάστοτε γεωγραφικές ιδιομορφίες της περιοχής, καθώς το Κερατσίνι έχει αρκετές ανηφόρες.
gbri

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Τόπος : Κερατσίνι

Δημοσίευση  Free Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 1:48 pm

Γιατι υπαρχει πουθενα στην αθηνα δε σου λεω στον πειραια ποδηλατοδρομος?? Η πρεπει να πηγαινεις απο τα πεζοδρομια που ειναι ολο σκαλοπατια η παρκαρισμενα μηχανακια αυτοκινητα η να πηγαινεις απο τον δρομο που τρεχουν σαν τρελοι!
Free

Αριθμός μηνυμάτων : 4

Δημοσίευση  κάκια Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 2:47 pm

Ευτυχως τελευταια γινεται μοδα το ποδηλατο!!
http://www.youtube.com/watch?v=1v84OTCEWnU&feature=player_embedded

Βεβαια ειναι τραγικο οτι μας ξεσηκωνει περισσοτερο η μοδα απ'οτι η καθημερινη αγανακτηση κυκλοφοροντας στο κεντρο της Αθηνας, στο λιμανι του Πειραια ή ακομα κ στους κεντρικούς δρόμους στις γειτονιες μας!

Οντως ειναι μεγαλο αιτημα οι ποδηλατοδρομοι κ υπαρχουν πολλα εμποδια ομως το θεμα ειναι να μη προσπαθουμε να βρουμε δυσκολιες αλλα λυσεις!
κάκια

Δημοσίευση  babisman Την / Το Πεμ Ιαν 07, 2010 4:04 pm

κάκια έγραψε:
Βεβαια ειναι τραγικο οτι μας ξεσηκωνει περισσοτερο η μοδα απ'οτι η καθημερινη αγανακτηση κυκλοφοροντας στο κεντρο της Αθηνας, στο λιμανι του Πειραια ή ακομα κ στους κεντρικούς δρόμους στις γειτονιες μας!

Η κοινωνική ευαισθησία και η οικολογία έχουν βαθιά εξάρτηση, αν όχι τότε στερούνται νοήματος!
babisman

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 04/01/2010
Τόπος : Κερατσίνι

Δημοσίευση  Tso Την / Το Τρι Ιαν 12, 2010 4:52 pm

egw pantos prepei na pw oti pros pentelh oi (perioxes ekei ) exoun oles eidiko diamorfomeno dromo gia podilata paralilo me ton "kanoniko" dromo.kai einai oti prepei me asfalto oxi me ena uliko pou exoume kalh wra panw sto selepitsari (konta sta sxoleia) pou an vreksei ligaki exeis faei savoura kai pezos an eisai akoma!!
Tso

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Τόπος : KERATSINI

Δημοσίευση  jaunisse Την / Το Κυρ Φεβ 14, 2010 9:51 pm

Ποδηλατο ε...χμμμ...
Εμενα μου το έκλεψαν (επαγγελματικο παρακαλω απο το Αmerica φερμενο!) εδω στο Ηράκλειο της Κρητης τα μουσκαρια,οι βλαχοι,που τους τρεχει το τυρι απο το στόμα..αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.(Γκρρρ!..)
Tεσπα ταραχτηκα!

Εδω τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα οι φοιτητες το χρησιμοποιουν πολυ!
Αν δε σε πατησουν τα αμαξια που οδηγουν οι "οδηγοι" του νησιου,ναι! Τοτε ναι! Ειναι ωραιο μερος για ποδηλατο! Και ψευτουπαρχει υποδομη Very Happy

PS:tso απλα γελαωωωω......
jaunisse

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2010

Δημοσίευση  κάκια Την / Το Πεμ Φεβ 18, 2010 12:13 pm

Bitch έγραψε:τα μουσκαρια,οι βλαχοι,που τους τρεχει το τυρι απο το στόμα...
Πολυ παρεα με τον babisman πρεπει να κανεις.. Razz
Τραγικο και αυτο που κλεβουν ποδηλατα... Τα συλληπητηρια μου.. Το χες με αλυσιδα?Πως στο πηραν?
κάκια

Δημοσίευση  jaunisse Την / Το Πεμ Φεβ 18, 2010 1:22 pm

xmmm..kakia skepsou mhpws sumvainei akrivws to anapodo!! Wink

nai to eixa demeno me alusida sthn aulh t spitiou Crying or Very sad
ti na peis!..exw meinei me thn alusida sto xeri!!
jaunisse

Δημοσίευση  Tso Την / Το Κυρ Φεβ 21, 2010 4:07 pm

xaxaxaaxaxaxax!toulaxiston ksekinas ston koumpara sou me 3 euro (oso kanei h alisida!!!)axaxa ti marka htan exw aporia megali......!!! Cool
Tso

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Τόπος : KERATSINI

Δημοσίευση  Stefanos Την / Το Κυρ Μαρ 07, 2010 2:04 pm

+1...
Τα ποδήλατα είναι ο πιο ωραίος τρόπος μετακίνησης (τουλάχιστον όταν δεν βρέχει και δεν κάνει κρύο).
Στα 17 μου ήμουν εγγεγραμμένος σε σύλλογο αθλητικής ποδηλασίας, και πραγματικά σας μιλάω, έχω ζήσει σκηνές άπειρου κάλους σε προπονήσεις αντοχής σε Εθνικές οδούς, ακόμα και με οργανωμένο group και αυτοκίνητο να μας προστατεύει στα μετόπισθεν. Δεν νομίζω ότι φταίει ο εκάστοτε Δήμος, όσο η νοοτροπία των πολιτών... (Προφανώς και αν οι πολίτες δεν αγκαλιάσουν την δημιουργία ποδηλατοδρόμων δεν αξίζει να μπει σε έξοδα κανένας Δήμος...)
Ελπίζω πάντως τώρα που ανοίγει ο καιρός να οργανώσουμε καμιά "μαζική" ποδηλατοπορεία (αν και νομίζω 3 κ ο κούκος θα είμαστε Razz) στο Κερατσίνι.
Ψηθείτε Very Happy

PS. jaunisse επειδή 2 χρόνια ήμουν στο Ηράκλειο, πραγματικά, κάθε φορά που έβγαινα με το ποδήλατο στους δρόμους έκανα τον σταυρό μου, και προσευχή σε όλους τους θεούς, για να επιβιώσω Very Happy
Βέβαια το κόλλημα μου με το Ποδήλατο ήταν αρκετά μεγάλο για να φοβηθώ τόσο ώστε να το παρατήσω Razz
Κρίμα πάντως για την κλοπή... Νομίζω βέβαια, ότι αν είχες ένα τζιπ, θα είχες μεγαλύτερες πιθανότητες να το "χάσεις"! Τώρα πως σου έβαλαν στο μάτι το ποδήλατο... (Μήπως μένεις Δειλινά ή Καμίνια? Επικίνδυνες περιοχές...)
Stefanos

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2010

Δημοσίευση  kiklonas Την / Το Τρι Μαρ 09, 2010 8:17 pm

Ρε παιδιά αδιαμφησβίτητα το ποδήλατο είναι το καλύτερο μέσο μεταφοράς, γιατί ασκείσαι, δεν ρυπαίνεις κτλ όμως προτού ρίξουμε το ανάθεμα στην πολιτεία για την μη κατασκευή ποδηλατοδρόμων έχετε ποτέ αναλογιστεί τις συνθήκες δημιουργίας ποδηλατοδρόμου; Επειδή βλέπω κάτι απόψεις λίγο τραβηγμένες το λέω. Στο Βύρωνα για παράδειγμα ή στον Καρέα πως ακριβώς θα γίνει ένας ποδηλατόδρομος; Στο βουνό με 30% κλίση δρόμου; Και ποιός θα ανεβαίνει; Ο Χειμωνέτος; Στον Πειραιά που ακριβώς θα γίνει ποδηλατόδρομος; Στο λιμάνι που ήδη έχει πήξει από την κίνηση; Και τι θα κόψεις για να γίνει ποδηλατόδρομος; Τον δρόμο; Είναι που είναι μποτιλιαρισμένος ο δρόμος, να του κόψεις εσύ και 50 πόντους να το κάνεις ποδηλατόδρομο να κάνεις τον πειραιά ένα απέραντο φρενοκομείο. Ή μήπως πιστεύετε οτι αν φτιάξει ο δήμος κερατσινίου ποδηλατόδρομο λύθηκε το πρόβλημα; Δηλαδή θα ξεκινάς με το ποδήλατό σου από κερατσίνι στον ποδηλατόδρομο και 500 μέτρα παρακάτω που ξεκινάει ο δήμος περάματος που δεν θα υπάρχει ποδηλατόδρομος θα παίζεις κορώνα γράμματα τη ζωή σου.

Για να γίνει ποδηλατόδρομος στο λεκανοπέδιο της αττικής, πρέπει να υπάρξει ολοκληρωμένο σχέδιο, μητροπολιτικού ποδηλατοδρόμου, δηλαδή να μελετήσει από κοινού ο δήμος αθηναίων, πειραιώς, κερατσινίου, περάματος, φαλήρου την κατασκευή ποδηλατοδρόμου, διότι αλλιώς δεν εξυπηρετεί. Να πάρω δηλαδή το ποδήλατό μου και να κάνω βόλτες γύρω γύρω στο κερατσίνι; Να πάρω το ποδήλατό μου και να πάω στην δουλειά μου στον πειραιά, στην αθήνα, στο φάληρο, τότε έχει αξία ο ποδηλατόδρομος.

kiklonas

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010

Δημοσίευση  jaunisse Την / Το Σαβ Μαρ 13, 2010 3:11 pm

Το θεμα ειναι να καταλαβουμε ολοι πως εχουμε ΑΝΑΓΚΗ το ποδηλατο..
Εμεις πρεπει να απαιτησουμε ποδηλατόδρομους! Σε ολες τις πολεις!!..

Οχι,δε μένω σε αυτες τις περιοχές..μενω κοντα στο ΤΕΙ..Ασε κι εδω ειδα τα χαιρια τους !
Ειλικρινα εχοντας κι αλλα παραδειγματα οι περισσοτεροι ανθρωποι εδω κατω ειναι πολυ ουγκ!..
Οριστε,φουντωσα παλι!!Γκρρ..!!
jaunisse

Δημοσίευση  manthos19 Την / Το Δευ Απρ 12, 2010 10:58 am

Ειναι οντως δυσκολη η δημιουργια ποδηλατοδρομου στις εδω περιοχες λογω οτι οι δρομοι μας εχουν μεγαλη κλιση.ειμαστε τοποθετημενοι κοντα σε λοφους..βεβαια δεν ειναι ακατορθωτοι για τις κοντινες μας περιοχες.για πειραια το βρισκω και εγω δυσκολο αλλα για σκεφτειτε εναν ποδηλατοδρομο που να εκτεινεται απο περαμα κερατσινι νικαια κορυδαλλο αιγαλεω ρεντη φαληρο?θα ηταν απιστευτα βολικος.η κατασταση οπως ειναι τωρα στους δρομους με τα αυτοκινητα ειναι καπως επικινδυνα με το ποδηλατο.εγω οποτε βγαινω εξω με το ποδηλατο προσεχω παρα πολυ γιατι ξερω πως δεν θα με προσεξει κανεις οδηγος..
manthos19

Αριθμός μηνυμάτων : 21

Δημοσίευση  sxfngr Την / Το Δευ Μαϊος 24, 2010 5:54 pm

Αρχες ιουνιου θα παρω ποδηλατο κ θα το χρησιμοποιω στην πολη οποτε κ θα γραψω τις εμπειριες μου!!!
sxfngr

Αριθμός μηνυμάτων : 10

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης